Teisė į kompensaciją

Jeigu manote, kad buvote neteisėtai suimti, jūs turite galimybę prašyti kompensacijos. Lietuvoje šią teisę garantuoja šalies Konstitucija

Situacijos

Jūs galite prašyti kompensacijos šiais atvejais: 

  • Jūs apskundėte savo suėmimą, ir aukštesnės instancijos teismas nusprendė, kad jūs buvote suimti neteisėtai. Tokiu atveju jūs galite gauti kompensaciją pagal specialų įstatymą, nesiimdamas jokių tolesnių veiksmų, arba jūs galite kreiptis į bendrosios kompetencijos teismą dėl kompensacijos už neteisėtą suėmimą.
  • Jūs apskundėte savo suėmimo teisėtumą, tačiau galutinis sprendimas buvo ne jūsų naudai, arba jūs neskundėte savo suėmimo. Tokiu atveju, jeigu jūs vis dėlto manote, kad suėmimas pažeidė jūsų teises, jūs galite kreiptis kompensacijos į bendrosios kompetencijos teismą.

pastaba Tokiomis aplinkybėmis geriau kreiptis į teismą tada, kai baudžiamoji byla jūsų atžvilgiu yra baigta, nes teismas, spręsdamas dėl jūsų sulaikymo teisėtumo, tikėtina, kad norės atsižvelgti į jūsų baudžiamosios bylos baigtį, todėl gali sustabdyti procesą, kol bus baigta baudžiamoji byla. Tačiau pareikalauti kompensacijos būtina per trejus metus nuo suėmimo. 

Žmogaus teisių gidas

Europos žmogaus teisių švietimo platforma