Jeigu tapote neapykantos kalbos auka, galite keliais būdais reikalauti atlyginti jums tokiomis kalbomis padarytą žalą. Dažniausiai neapykantos kalba ištiriama baudžiamosios bylos nagrinėjimo metu, be to, galite pareikšti ir civilinį ieškinį dėl kompensacijos.  

Baudžiamoji byla

Jeigu manote, kad tapote neapykantos kalbos taikiniu, galite kreiptis į policiją reikalaudami iškelti baudžiamąją bylą.  

Jeigu policija atmeta jūsų prašymą iškelti baudžiamąją bylą, tačiau manote, kad toks sprendimas nepagrįstas, galite jį apskųsti prižiūrinčiajam prokurorui. Skundą privalote pateikti per 7 dienas nuo sprendimo gavimo dienos. Apskundimo terminas ir procedūra turi būti nurodyti sprendime. 

Civilinis ieškinys

Nepriklausomai nuo baudžiamosios bylos baigties, turite teisę pareikalauti piniginės kompensacijos iš autorių ar skleidėjų, paskelbusių informaciją, kuri sukėlė jums moralines kančias arba dėl kurios patyrėte materialinę žalą. Tokį ieškinį galite pareikšti dviem atvejais:  

  • Pirma, jeigu policija iškėlė baudžiamąją bylą ir nustatė kaltinamuosius, galite pareikalauti kompensacijos iš kaltinamųjų baudžiamosios bylos nagrinėjimo metu. Jeigu baudžiamosios bylos nagrinėjimo metu jūsų reikalavimai dėl piniginės kompensacijos nebuvo visiškai patenkinti, galite pareikšti atskirą civilinį ieškinį.
  • Antra, galite patys inicijuoti civilinį procesą ir pareikalauti piniginės kompensacijos iš informacijos autorių ar skleidėjų, nors policija ir prokuratūra atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą. Šiuo atveju turėsite įrodyti, kad ginčijami teiginiai (ar kitos išraiškos formos) sukėlė jums moralines kančias arba materialinę žalą.  

Skundas dėl šmeižto

Net jeigu įžeidžiančio pobūdžio teiginiai neprilygo neapykantos kalbai ir nebuvo palaikyti nusikaltimu, vis tiek galite traktuoti šiuos teiginius kaip šmeižikiškus ir apskųsti. Skaitykite daugiau apie Šmeižtą bei kaip pateikti skundą

Šis puslapius naudoja "sausainiukus" (angl. cookies). Sužinokite daugiau.

×