Viešasis interesas ir reputacija

Ginčo atveju vertinant leistinas kritikos ribas, svarbus su šiuo ginču tiesiogiai susijusių asmenų statusas. Būtina įvertinti asmens apsaugą, į kurią jis turi teisę, keliamų problemų svarbą viešajam interesui ir informaciją ar pareiškimą paskelbusio asmens vaidmenį.

Informacijos viešinimo tikslas

Rengiant reportažus apie viešajam interesui svarbias problemas, tam tikra kritika gali būti reikšminga ir reikalinga. Todėl žurnalistai ir žiniasklaida turi tam tikrą laisvę nuspręsti, kaip išreikš kritiką remdamiesi turima informacija. Panašiai tam tikrą kritiką gali reikšti ir privatus asmuo, dalyvaujantis viešoje diskusijose apie visuomenei svarbias problemas. 

Tačiau net ir tais atvejais, kai diskusijos susijusios viešajam interesui svarbiais klausimais, informacijos skelbėjas turi įsitikinti, kad jo reiškiama kritika pagrįsta bent keletu patikimų faktų ir kad kritika nėra neproprocinga.

pavyzdys Laikraštyje paskelbtame straipsnyje politine tema, pavyzdžiui, apie valstybės institucijų veiklą ir rinkimų procesą, leistinas didesnė kritika už šiuos procesus atsakingų asmenų atžvilgiu.

Viešieji asmenys

Vešieji asmenys, tokie kaip politikai ar garsenybės, turi būti pasirengę priimti daugiau ir aštresnės kritikos, ypač dėl savo atliekamų visuomeninių funkcijų, negu privatūs asmenys. 

Privatus gyvenimas

Kai ginčijami pareiškimai yra susiję su viešųjų asmenų privačiu gyvenimu, saviraiškos laisvės ir leistinos kritikos ribos yra siauresnės. Tokiais atvejais jums teks įrodyti, kad keliamos problemos ir atskleista informacija tikrai yra viešojo intereso objektas. Taigi komerciniai interesai arba sensacija ar gandais pagrįstas pramoginis straipsnis veikiausiai nebus laikomas viešojo intereso objektu. Skaitykite daugiau apie privatumo apsaugą

pavyzdys Prabangiame kurorte atostogaujančio ministro pasmerkimas tada, kai valstybės valdymo aparatas dėl ekonominių sunkumų yra priverstas taupyti, būtų pateisinamas viešuoju interesu.

Privatūs asmenys

Jokių visuomeninių funkcijų neatliekančių asmenų reputacija ir orumas ginamas kur kas griežčiau negu viešųjų asmenų. Taip yra todėl, kad jų profesinė veikla ar visuomeninis statusas apskritai mažiau susijęs su viešuoju interesu, kuriuo būtų galima pagrįsti kritiką.

Apribojimai

Jeigu asmuo yra viešojo intereso objektas, tai nereiškia, kad jo reputacija nesaugoma. Tai reiškia, kad tokia kritika turi būti įvertinta atsižvelgiant į šio asmens pasirinktą visuomeninį vaidmenį, šio vaidmens svarbą viešajam interesui ar kritikuojamo elgesio problemas. Ginčo atveju kritinių pareiškimų autoriai arba skelbėjai turi būti pasirengę pagrįsti šiuos dalykus:

  • kaip ir kodėl kritika susijusi su viešąjį interesą atitinkančiomis problemomis 
  • kad paskelbti faktai yra tiesa, o išreikšta nuomonė pakankamai pagrįsta faktais

Šis puslapius naudoja "sausainiukus" (angl. cookies). Sužinokite daugiau.

×