Apsauga nuo smurto – seksualinio, emocinio, finansinio ar fizinio – yra glaudžiai susijusi su žmogaus teisėmis. Bet kokia smurto apraiška gali pažeisti teisę į gyvybę, draudimą kankinti ir žiauriai bei žeminančiai elgtis, teisę į privatų gyvenimą ir kitas teises.

Smurtas artimoje aplinkoje tai bet koks neteisėtas užgaulus elgesys, kuris įvyksta tarp individų, gyvenančių toje pačioje erdvėje, šeimoje ar artimuose santykiuose. Kad ir kokia būtų smurto artimoje aplinkoje forma – žodiniai įžeidimai, seksualinis smurtas ar nužudymas, tai yra galios ir kontrolės santykiai tarp smurtautojo ir aukos. Smurtas artimoje aplinkoje yra žmogaus teisių pažeidimas. Smurto artimoje aplinkoje aukomis dažniausiai tampa moterys todėl tai laikoma diskriminacijos prieš moteris forma.

Smurtas artimoje aplinkoje yra paplitęs ir sukelia daug neigiamų pasekmių suaugusiems, vaikams, šeimoms, asmeniniams santykiams, vietos bendruomenėms, dėl to ekonomikoje jaučiami nuostoliai. Vienas iš smurto artimoje aplinkoje požymių – latentiškumas. Dauguma smurto artimoje aplinkoje aukų nėra linkusios ieškoti pagalbos ar pranešti apie smurtą teisėsaugai.

Apie šį Gidą

Šiame Gide pateikiama informacija siekiama smurto artimoje aplinkoje aukoms padėti įgyvendinti savo teises bei perprasti teisinius aspektus siekiant gyventi be smurto.

Šis Gidas paaiškina kaip atpažinti smurtą artimoje aplinkoje ir apibūdina pagrindinius smurto artimoje aplinkoje aspektus. Taip pat Gide pateikiama informacija apie pagalbą aukoms, galimas apsaugos priemones, vaikų teisių apsaugą, baudžiamąją ir civilinę smurtautojų atsakomybę.

Įvertinkite savo žinias

Jei naudojate Gidą mokymosi tikslais, Gidas sudaro galimybę pasitikrinti savo žinias apie Gide esančias žmogaus teisių temas atliekant testus.

Žmogaus teisių gidas

Europos žmogaus teisių švietimo platforma