Saugus pasitraukimas

Valstybė turi pareigą padėti aukai pasitraukti iš smurtinių santykių, siekiant apsaugoti smurto artimoje aplinkoje aukos žmogaus teises. Itin svarbu imtis visų būtinų atsargumo priemonių, kai auka pasitraukia iš smurtinių santykių, nes tokiu atveju dažnai smurtautojo agresyvus elgesys žiaurėja dėl prarastos kontrolės.

Kaip atskiras reiškinys smurto artimoje aplinkoje atvejais išskiriami išpuoliai dėl išsiskyrimo – t.y. aukos, kurios šiuo metu skiriasi ar nesenai išsiskyrė su partneriu yra didesnėje rizikoje patirti smurtą. Todėl būtina užtikrinti aukų saugumą pasitraukimo iš santykių metu.

Saugiam pasitraukimui iš smurtinių santykių reikalingas individualaus plano sudarymas. Šiame plane turėtų būti numatytos teisinės apsaugos priemonės ir teisinė, socialinė bei psichologinė pagalba. 

Individualus planas – tai pagal asmenines aplinkybes sudarytas, praktinis veiksmų planas, kuriame suplanuojama kaip aukai išlikti saugiai kol dar yra santykiuose, kaip planuoti pasitraukimą ir kaip elgtis pasitraukus iš santykių. Plane turėtų būti numatyta kaip išgyventi emocijas, pasakyti draugams ir šeimai apie smurtą ir kita.

Nors gali pasirodyti, kad kai kurių veiksmų įtraukimas į planą yra akivaizdus, tačiau svarbu prisiminti, kad krizinėse situacijose aukos gali suprasti informaciją daug sunkiau, nei įprastai. Šio plano turėjimas aukoms užtikrina galimybę apsisaugoti krizinėse situacijose.

Apie šį skyrių

Šis Gido skyrius paaiškina teisinius aukos apsaugos ir saugumo aspektus, taip pat pateikia informaciją apie prieinamą psichologinę, socialinę ir teisinę pagalbą pasitraukimo metu.

Žmogaus teisių gidas

Europos žmogaus teisių švietimo platforma