Smurtautojo atsakomybė

Vienas iš efektyvaus valstybės atsako į smurtą artimoje aplinkoje elementų yra atsakomybės smurtautojui taikymas. Atsakomybė yra svarbi užtikrinant žmogaus teises. Tai taip pat svarbu ir auką integracijai į visuomenę bei siunčiant aiškią žinutę visuomenei, kad smurtas artimoje aplinkoje bus baudžiamas.

Smurtautojas gali atsakyti ne tik civilinio proceso tvarka, tačiau gali būti traukiamas atsakomybėn ir baudžiamojo proceso tvarka. Baudžiamasis procesas reiškia galimą bausmę smurtautojui. Atsakomybės taikymas turi kelis tikslus – užtikrinti saugumą visuomenėje, atstatyti teisingumą, nubausti smurtautoją dėl padarytos nusikalstamos veikos, užtikrinti, kad smurtautojas ir kiti asmenys nedarytų nusikalstamų veikų ateityje.

Smurtautojo atsakomybė tai pat svarbi ir aukai, nes tai atkuria teisingumą bei sumažina tikimybę, kad auka kaltins save. Tai skatina auką naudotis savo teisėmis efektyviau.

Baudžiamasis kodeksas įtvirtina, kad smurtautojas gali atsakyti dėl kelių nusikalstamų veikų, pradedant skausmo sukėlimu ir baigiant nužudymu.

Smurtautojo patraukimas atsakomybėn taip pat parodo valstybės sugebėjimą užtikrinti žmogaus teises. Jeigu valstybė nesugeba užtikrinti tinkamo baudžiamojo proceso ir nuteisti smurtautojo, tai gali pažeisti žmogaus teises.

Apie šį skyrių

Šis Gido skyrius paaiškina kokia baudžiamoji atsakomybė gali būti taikoma smurtautojui ir kaip aukos gali gauti kompensaciją.

Žmogaus teisių gidas

Europos žmogaus teisių švietimo platforma