Paprastai tai apima galimybę skaityti, rašyti arba užsiimti hobiu, kuris atitinka jūsų gyvenimą kalėjime. Jūs taip pat turite teisę kasdien praleisti ne mažiau kaip 1 valandą lauke. Tačiau tai, kiek kitos veiklos gali būti teikiamos jums, priklauso nuo kalėjimo išteklių.

Veikla lauke

Minimaliai kalėjimo administracija turi suteikti jums galimybę sportuoti ar vaikščioti lauke bent kartą per dieną. Pagal Laisvės atėmimo įstaigų vidaus taisykles turite turėti galimybę praktikuoti veiklą lauke bent 2 valandas kasdien.

Kalėjimo kiemas (ar kita vieta pasivaikščiojimams ir lauko treniruotėms) turi būti prieinama ir asmenims su negalia. Lauko veiklai skirta erdvė turėtų būti pakankamai didelė, kad iš tikrųjų būtų galima naudotis ar bent vaikščioti. Jei erdvė yra tik tokia, kad galite atlikti kelis žingsnius kiekvienoje kryptyje, ilgainiui tai gali pažeisti jūsų teises.

Draudimas išeiti neturėtų būti naudojamas kaip būdas jus bausti. Tai reiškia, kad jums turėtų būti leidžiama eiti į lauką, kai esate įkalintas vienutėje.

Jūs turite teisę, o ne pareigą eiti lauke vaikščioti ar sportuoti, todėl niekas negali priversti jūsų vaikščioti, jei nenorite.

Kita veikla

Lietuvos teisė suteikia jums galimybę:

  • reguliariai skolintis knygas iš kalėjimo biblioteko
  • naudotis savo asmenine televizija ir radiju arba tam tikru laikotarpiu žiūrėti televizorių specialioje patalpoje, esančioje ne jūsų kameroje. Ši galimybė priklauso nuo jūsų režimo kalėjime 
Kokie gali būti žmogaus teisių pažeidimai?

Draudimas nežmoniškai ar žeminančiai elgtis

Nepakankamos galimybės užsiimti lauko ar bet kokia kita veikla kartu su kitomis netinkamomis sąlygomis kalėjime gali pažeisti nežmoniško ar žeminančio elgesio draudimą. Tačiau tai, kad tokia situacija paliestų jūsų fizinę ir psichinę būklę, turi pasiekti tam tikrą minimalų sunkumo laipsnį. Maži nukrypimai nuo normos nebūtinai bus žmogaus teisių pažeidimas

pavyzdys Jei dėl kokios nors priežasties jums neleidžiama pasimankštinti vieną ar du kartus, tai greičiausiai nebus jūsų teisių pažeidimas. Tačiau, jei jūs gyvenate mažoje kameroje su daugybe kitų kalinių ir jums leidžiama mankštintis ne kasdien, bet kas dvi savaites, tai tikriausiai pažeis jūsų teises.

Skaitykite daugiau kaip įvertinti ar jūsų teisės buvo pažeistos.

Kaip pasiskųsti

Jei manote, kad jūsų teisės buvo pažeistos, turėtumėte skųstis kalėjimo administracijai. Skaitykite daugiau kaip pasiskųsti.

Žmogaus teisių gidas

Europos žmogaus teisių švietimo platforma