Reprodukcinės teisės

Jūs turite teisę rūpintis savo reprodukcine ir seksualine sveikata pagal aukščiausią pasiekiamą standartą ir priimti susijusius sprendimus laisvai. Jūsų reprodukcinės teisės yra žmogaus teisės į sveikatą ir teisės į privatų gyvenimą dalis.

Kas yra reprodukcinė ir seksualinė sveikata?

Reprodukcinė ir seksualinė sveikata yra fizinė, psichinė ir socialinė gerovė, susijusi su žmogaus reprodukcine sistema. Siekiant apsaugoti jūsų reprodukcinę ir seksualinę sveikatą ir šioje srityje priimtus sprendimus, reprodukcinės teisės apima galimybę gauti informaciją apie reprodukcinę ir seksualinę sveikatą bei teisę į seksualinės ir reprodukcinės sveikatos priežiūrą, kaip tai nustatyta teisės aktuose.

Kokios yra reprodukcinės teisės?

Reprodukcinės teisės apima šiuos aspektus:

  • jūsų teisę gauti informaciją apie jūsų reprodukcinės sveikatos būklę
  • jūsų teisę laisvai priimti sprendimus, susijusius su jūsų reprodukcine sveikata
  • jūsų teisę be diskriminacijos gauti reikiamą reprodukcinę sveikatos priežiūrą, įskaitant medicininę pagalbą nėštumo ir vaiko gimimo metu, prieigą prie nėštumo nutraukimo ir sterilizacijos
  • jūsų teisę į dirbtinę reprodukciją
  • jūsų teisę paaukoti savo spermą ar kiaušialąstę
  • jūsų teisę į duomenų apie sveikatą apsaugą

Reprodukcinių teisių apribojimai veikia žmogaus teisę į privatų gyvenimą ir (arba) žmogaus teisę į sveikatą, tokie apribojimai ne visada gali pažeisti šias teises.

Reprodukcinės teisės ir Žmogaus teisės

Jūsų reprodukcinė ir seksualinė sveikata bei visi sprendimai, kuriuos galite priimti šiais klausimais, yra glaudžiai susiję su jūsų privačiu gyvenimu. Teisė priimti sprendimus dėl kūno ir sveikatos yra jūsų asmeninės autonomijos ir fizinio vientisumo aspektas. Pagarba privačiam gyvenimui taip pat apima teisę kurti ir plėtoti santykius su kitais, ypač emocinėje ir seksualinėje srityje. Tai gali būti susieta su jūsų teise pasirinkti ar tapti tėvais

Apie šį skyrių

Šiame skyriuje galite sužinoti apie įvairius žmogaus teisių aspektus, susijusius su jūsų reprodukcine ir seksualine sveikata bei apsaugą, kurią užtikrina reprodukcinės teisės.

Žmogaus teisių gidas

Europos žmogaus teisių švietimo platforma