Lytis ir lyties tapatybė

Jei asmuo yra nevienodai vertinamas lyginant su kitu panašioje situacijoje esančiu asmeniu dėl lyties ar lyties tapatybės, dėl tokio elgesio gali įvykti diskriminacija lyties ar lyties tapatybės pagrindu.

„Biologinė lyis“ reiškia asmens biologinę būklę - vyrą ar moterį, vyrų ar moterų grupę, mergaičių ar berniukų grupę. Sąvoka „lytis“ taip pat gali reikšti lyties tapatybę (socialinę lytį) - t.y. kaip asmuo save sovikia: kaip vyrą, moterį ar translytį. „Socialinė lytis“ reiškia vaidmenis, kurie žmonėms suteikiami atsižvelgiant į jų lytį.

Visuomenėje yra daugybė lyčių stereotipų. Pavyzdžiui, manimas, kad tam tikras darbas turėtų būti atliekamas moterų tik dėl jų lyties, arba kad moterys yra mažiau kompetentingos priimant sprendimus nei vyrai, nes jos yra emocingesnės.

Lyčių stereotipai dažnai skatina diskriminaciją dėl lyties. Dėl to asmenys negali tinkamai įgyvendinti savo teisių. Be to, yra skirtingų diskriminacijos būdų, diskriminacija ne visada yra tiesiogiinė ir atvira. Todėl svarbu suprasti skirtingus discriminacijos tipus.

Darbas

Lyties diskriminacija, ypač prieš moteris, dažnai vyksta darbe. Pavyzdžiui, tai dažnai įvyksta samdant, paaukštinant ar nustatant atlyginimą.

pavyzdys Moterų diskriminacija dėl biologinės lyties įvyks, jei atsisakoma įdarbinti, nes darbdavys mano, kad moteris gali tapti nėščia arba mokėtų vyrams darbuotojams didesnį atlyginimą už tą patį darbą. Diskriminacija vyro atžilgiu atsirastų, jei tik moterys būtų samdomos kaip socialiniai darbuotojai, nes manoma, kad jos turi daugiau empatijos.

Seksualinis priekabiavimas taip pat yra diskriminacija, susijusi su darbu. Nors tokiose situacijose asmenys dažnai gauna vienodą darbo užmokestį ir kyla karjeros laiptais, tačiau asmeniui gali būti sunku ar neįmanoma atlikti savo darbą dėl netinkamų seksualinių pastabų ar elgesio pobūdžio.

pavyzdys Netinkami seksistiniai anekdotai ar medžiaga, pateikiama skelbimų lentoje, kuri sukurs priešišką darbo aplinką, būtų laikoma seksualiniu priekabiavimu. Vadovo reikalavimas, kad pavaldiniai toleruotų seksualinį bendravimą kaip sąlygą gauti ar išlaikyti darbą, yra seksualinis priekabiavimas

Šiame Gide galite sužinoti daugiau apie dažniausiai pasitaikančias kasdienio gyvenimo sritis, kuriose gali įvykti diskriminacija.

Žmogaus teisių gidas

Europos žmogaus teisių švietimo platforma